یک موضوع که همیشه نه تنها در بحث سنگ بلکه کلیه محصولات وجود دارد، این است که آیا گرانی سنگ دلیل در کیفیت آن سنگ می‌شود؟ جواب این سوال این است که نمی‌توان گفت که دلیل گرانی سنگ کیفیت آن می‌باشد بلکه عواملی وجود دارد که کیفیت سنگ ساختمانی را بالا می‌برد. این عوامل بسته به هزینه بر بودن، می‌توانند قیمت سنگ را کاهش یا افزایش دهند. سنگ ساختمانی که با کیفیت باشد دارای چندین ویژگی و مزیت است که با دانستن آن‌ها می‌توانید اطلاعات جامع‌تری در مورد سنگ داشته باشید.

عوامل موثر بر کیفیت سنگ ساختمانی

همانطور که می‌دانید چندین عامل مختلف می‌تواند بر کیفیت سنگ‌ها تاثیرگذار باشد. سنگ‌های ساختمانی را بر حسب رنگی که دارند، کیفیت آن و نوع فرآوری طبقه‌بندی می‌کنند. با توجه به اینکه استاندارد دقیقی برای کیفیت و درجه‌بندی سنگ‌های ساختمانی وجود ندارد، در هنگام خرید سنگ، دقت لازم را در کیفیت داشته باشید. در ادامه این عوامل را با هم بررسی خواهیم کرد.

  • معدن سنگ

سنگ‌های ساختمانی در بسیاری از موارد شباهت‌های زیادی با هم دارند. ولی از لحاظ کیفی و کاربردی با هم متفاوت هستند. اولین نکته‌ای که در آنها تفاوت ایجاد می‌کند، نوع معدنی است که سنگ از آن استخراج می‌شود. در کشور ما چندین هزار نوع معدن وجود دارد که هر کدام نوع سنگ خاصی را تولید می‌کنند. حال با توجه به اقلیمی که معدن دارد، نوع منطقه آن و آب و هوایی که در آن واقع شده است، می‌تواند سنگ‌های متعددی را تولید نماید که هرکدام دارای کیفیت‌های مختلفی هستند.

  • ابعاد سنگ

ابعاد سنگ ساختمانی نیز یک عامل تأثیرگذار بر کیفیت آن است. اگر ابعاد سنگ دقیق باشد و به درستی برش خورده باشد، آن سنگ با کیفیت به شمار می‌رود. در بین افرادی که کار سنگ انجام می‌دهند به سنگ‌هایی که به درستی برش خورده اند و ابعاد دقیقی دارند، گونیا می‌گویند، یا اصطلاحاً می‌گویند آن سنگ گونیا است. سنگ‌هایی که گونیا هستند یکی از معیارهای سنگ با کیفیت را دارا ‌هستند. پس می‌توان آنها را جزء سنگ‌های ساختمانی با کیفیت شناسایی کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *